صفحه ها
دسته
وبلاگ من در بلاگفا
عکس من
وبلاگهاي دوستان
ورودي هاي پنجره اميد
معرفي وب سايت هاي پرطرفدار
سايتهاي دوستان
لينك هاي دسترسي سريع
مطالب من در ثبت مطالب روزانه
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 575141
تعداد نوشته ها : 1492
تعداد نظرات : 394
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
141. SaveSetting با گرفتن نام برنامه(دلخواه) Setion و Key و یه رشته ه عنوان اطلاعات یا تنظیم مورد نظر ، یک Key توی رجیستری با اسم ]نام برنامه[ درست میکنه.توی اون یک Key دیگه با اسم [Section] درست میکنه و توی اون یک Value از نوع رشته (SZ)با اسم [Key] درست میکنه و مقدار اون رو برابر رشته ای که بهش دادیم (Setting) قرار میده.که بعدا با تابع GetSetting و یا GetAllSettings میتونین به این اطلاعات دسترسی پیدا کنین.این اطلاعات توی رجیستری توی شاخه ی :
HKEY_CURRENT_USER\Software\VB and VBA Program Settings

درست میشن. با توجه به مقدار هایی که بهشون دادیم:
HKEY_CURRENT_USER\Software\VB and VBA Program Settings\[appName]\[Section]

ScaleX .142-3 و ScaleY یه مقدار و 2 تا واحد میگیرن و واحد مقداری رو که گرفتن تغییر میدن مثلا از Pixel به Inch .آرگومان اول همون مقدار مورد نظره مثلا 1000 دومی واحدیه که برای مقدار باید در نظر گرفته بشه بطور پیشفرض vbHimetric هستش.بعدی واحد خروجیه که بطور بیشفرض برابر با ScaleMode فرم هستش که اون هم به طور پیشفرض vbTwips هستش.مثلا اگه بخواهیم ببینیم 10اینچ چند میلیمتره :
ScaleX(10, vbInches, vbMillimeters)

Seek .144 شماره ی فایلی که باز شده رو میگیره و برای حالت Random شماره رکورد بعدی (که قراره نوشته یا خوانده بشه) و برای حالت های دیگه شماره بایت بعدی که قراره نوشته یا خوانده بشه رو برمیگردونه که قبل از اینکه چیزی نوشته یا خونده بشه مقدار یک رو برمیگردونه بعد 2 و به همین ترتیب.فرقش هم با Loc همینه.Loc شماره آخرین رکورد یا بایتی که نوشته یا خوانده شده رو برمیگردونه.

145. SendKeys یک یا چند کارکتر یا دکمه های کیبرد رو به پنجره ی فعال ارسال میکنه درست مثل اینکه دکمه های کیبرد فشار داده شده باشن.2 تا آرگومان میگیره که دومی اختیاریه.آرگومان اولی کاراکتر هایی هستن که میخواهیم ارسال کنیم مثلا “vb” .واسه دکمه های خاص کیبرد مثل HOME ها DELETE و ... باید اون ها رو توی آکلاد قرار بدین مثلا :
برای insert از “{INSERT}” یا “{INS}” استفاده میشه.
برای end از “{END}” استفاده میشه.
برای delete از “{DELETE}” یا “{DEL}” استفاده میشه.
برای page down از “{PGDN}” استفاده میشه.
برای page up از “{PGUP}” استفاده میشه.
برای home از “{HOME}” استفاده میشه.
برای علامت چپ از “{LEFT}” استفاده میشه.
برای علامت بالا از “{UP}” استفاده میشه.
برای علامت راست از “{RIGHT}” استفاده میشه.
برای علامت پایین از “{DOWN}” استفاده میشه.
برای print screen از “{PRTSC}” استفاده میشه.
برای scroll lock از “{SCROLLLOCK}” استفاده میشه.
برای break از “{BREAK}” استفاده میشه.
برای back space از “{BACKSPACE}” یا“{BS}” یا “{BKSP}” استفاده میشه.
برای enter از “{ENTER}” یا "~" (بدون آکلاد) استفاده میشه.
برای F1 ، F2 و... هم از “{F1}” ، “{F2}” و ... استفاده میشه.
برای escape از “{ESC}” استفاده میشه.
برای tab از “{TAB}” استفاده میشه.
برای caps lock از “CAPSLOCK” استفاده میشه.

واسه نگه داشتنه شدن کلید های Control و Alt و Shift به ترتیب از ^ ، % ، + استفاده کنین.مثلا برای کنترل بعلاوه ی v از “^v” استفاده کنین.اگه میخواهین یکی ازین دکمه ها واسه مجموعه ای از کلید ها مورد استفاده قرار بگیره از پرانتز استفاده کنین مثلا برای کنترل بعلاوه ی vb از “^(vb)” استفاده کنین.برای استفاده همزمان از چند تا ازین کلید ها هم اون ها رو پشت سر هم استفاده کنین مثلا برای شیفت بعلاوه ی کنترل بعلاوه v از “+^v” استفاده کنین.این کار رو برای دکمه های HOME و INSERT و ... هم میتونین بکنین.مثلا کنترل بعلاوه یHOME میشه “^{HOME}” .

آرگومان دوم از نوع Boolean هستش که بطور پیشفرض False هستش.اگه True باشه وقتی که کلیدی به یک پنجره ارسال میشه تابع منتظر میشه تا اون پنجره عملیات فشرده شدن کلید رو برای خودش پردازش کنه بعد کنترل به تابع برمیگرده.

146. SetAttr آدرس یه فایل رو میگیره و Attributes مربوط به اون رو تغییر میده.(مثل سیستم آرشیو نرمان و ...)

147. Focus این تابع Focus رو به کنترلی که این متد از اون فراخوانی بشه میده.اگه قبلش اسم کنترل رو نیاریم بطور پیشفرض Focus به فرم ی که تابع توش فراخوانی شده داده میشه.

148. Sng کار تابع Sign( علامت) توی ریاضی رو میکنه.به این صورت که یک عدد میگیره.اگه عدد بزرگتر از صفر باشه مقدار 1 اگه برابر با صفر باشه مقدار صفر و اگه کوچکتر از صفر باشه مقدار 1- رو برمیگردونه.

149. Shell آدرس یه فایل اجرایی رو میگیره و اون رو اجرا میکنه و Process ID اون رو برمیگردونه.آرگومان اولی آدرس فایل هستش که میتونه آدرس کامل باشه یا فقط اسم فایل (برای فایل هایی که توی پوشه ویندوز یا سیستم یا دایرکتوری جاری هستن) .آرگومان دومی هم نوع نمایش اون ها هست که مشخصه مثلا اگه بخواهیم برنامه توی حالت Maximize باز بشه از vbMaximizedFocus استفاده میکنیم.

150. Show متد مربوط به فرم هستش که یک فرم رو لود میکنه و نشون میده.آرگومان اول اگه vbModal باشه فرم اول(که کد توش نوشته شده) تا زمانی که فرم دوم(که با استفاده از متد Show نشون داده شده) بسته نشه قابل دسترسی نیست و کد بعد توی فرم اجرا نمیشه.مثل وقتی که توی فرم یه MsgBox نشون میدین؛تا وقتی که پنجره ی MsgBox رو نبندین فرم غیر قابل دسترسه و برنامه به خط بعد نمیره.آرگومان بعدی هم فرمیه که به عنوان والد فرمی که قراره نشون داده بشه در نظر گرفته میشه و مقدار دهیش هم اختیاریه.مثلا

‘ ‘In Form 1 :
Form2.Show vbModal,Form1

151. Sin سینوس زاویه ی داده شده(بر حسب رادیان) رو حساب میکنه.

152. SLN

153. Space(و Space$) یک عدد میگیره و به تعداد اون عدد Space برمیگردونه مثلا Space(4) مقدار “ “ رو برمیگردونه.

154. Split یه رشته و یه کاراکتر جدا کننده میگیره و با توجه به اون کاراکتر کلمه های موجود توی اون رشته رو توی یک آرایه رشته ای قرار میده.مثلا اگه رشته ی “VB Is Easy” و کاراکتر “ “ رو بهش بدیم اعضای آرایه ای که برمیگردونه “VB" ، “Is” و “Easy” هستن.یا اگه “One_Two_Three” و “_” رو بهش بدیم اعضای آرایه “One” ، “Two” و “Three” میشن.آرگومان اول رشته ی مورد نظره.آرگومان بعدی کاراکتر مورد نظره که بطور پیشفرض “ “ (Space) در نظر گرفته میشه.آرگومان بعدی حداکثر تعداد اعضا هستش مثلا اگه برای مثال قبلی این آرگمان رو 2 میگذاشتین اعضای آرایه “One” و “Two” میشدن(عضو سومی وجود نداشت) آرگومان بعدی هم نوع مقایسه برای کاراکتریه که بهش میدیم.(توی توضیح تابع InStr در مورد نوع مقایسه توضیح دادم.)

155. Sqr رادیکال یک عدد رو میگیره.مثلا Sqr(9) = 3. .برای جذر گرفتن یک عدد با فرجه بغیر از 2 از توان استفاده کنین مثلا اگه بخواهین از 8 با فرجه 3 جذر بگیرین از 8 ^ (1/3) استفاده کنین.

156. Str (و Str$) یه مقدار رو به نوع Str تبدیل میکنه.مثلا “Str(1) = “1

StrComp .157 دو تا رشته رو مقایسه میکنه.اگه رشته ها برابر بودن مقدار 0 .اگه اولی از دومی بزرگتر بود مقدار1 و اگه دومی از اولی بزرگتر بود مقدار -1 رو برمیگردونه.2 تا آرگومان اول 2 تا رشته ی مورد نظر هستن.سومی هم نوع مقایسه دو تا رشته هستش که توی توضیح تابع Instr درموردش گفتم اما چون به این تابع بیشتر مربوط میشه اینجا هم میگم. اگه از vbBinaryCompare استفاده کنین بین حروف کوچک و بزرگ تفاوت گذاشته میشه و اون ها مساوی حساب نمیشن (Case Sensitive) اگه از vbTextCompare استفاده کنین حروف بزرگ و کوچک یکی حساب میشن. vbDatabaseCompare هم مربوط به Access هستش و کاری بهش نداریم.مثلا (StrComp(“abCD”,”abcd”,vbBinaryCompare مقدار -1 رو برمیگردونه یعنی رشته ها با هم مساوی نیستن.در صورتی که 0= (StrComp(“abCD”,”abcd”,vbTextCompare.

این رو هم بگم که ویبی به طور پیشفرض Case Sensitive هستش و حروف بزرگ و کوچک مساوی نیستن یعنی “VB” <> “Vb” اما اگه کد Option Compare Text رو اول کدها(بالای فرم یا ماژول) بزارین این حساسیت ویبی از بین میره.

158. StrConv واسه تبدیل کردن نوع یک رشته به یک نوع دیگه بکار میره.آرگومان اول رشته ی مورد نظره .آرگومان بعدی هم نوع جدید هستش.که یکی از مقدار های زیر میتونه باشه :
vbFromUnicode – با این آرگومان تابع رشته ای که بش دادیم رو Unicode در نظر میگیره و اون رو به ANSI تبدیل میکنه.
vbHiragana - کاراکتر های Katakana ی توی رشته رو به Hiragana تبدیل میکنه.(مربوط به Encoding کره ایه و بدرد ما نمیخوره اصلا!)
vbKatakana – برعکس قبلی.
vbLowerCase – همه ی حروف بزرگ توی رشته رو به حروف کوچک تبدیل میکنه.مثلا “Visual Basic” میشه “visual basic”
vbNarrow – کاراکتر های 2 بایتی رو به کاراکتر های تک بایتی تبدیل میکنه
vbWide - برعکس قبلی.
vbPopperCase – اولین حروف همه ی کلمه های موجود توی رشته(رشته ای که بعد از فاصله قرار داره) رو به حروف بزرگ تبدیل میکنه.مثلا “Visual basic is easy” رو به “Visual Basic Is Easy” تبدیل میکنه.
vbUnicode - کاراکتر های متن رو به کاراکتر های Unicode تبدیل میکنه.
vbUpperCase - همه ی حروف کوچک توی رشته رو به حروف بزرگ تبدیل میکنه.مثلا “Visual Basic” میشه “VISUAL BASIC”

این رو هم بگم که این تابع مثل بقیه تابع های کار با رشته ی ویبی رشته ای که بهش میدیم رو تغییر نمیده و رشته ی جدید رو برمیگردونه.

159. String (و String$) یک عدد(n) و یه کاراکتر میگیره و یه رشته که حاوی n تا از اون کاراکتره برمیگردونه .(مثل Space که n تا فاصله برمیگردونه) مثلا ”String(4,”a”) = “aaaa.در ضمن به جای اون کاراکتر میتونین کد اسکیش رو هم به تابع بدین مثلا ”String(4,65)=”aaaa.

160. StrReverse یه رشته رو برعکس میکنه مثلا ”StrReverse(“VisualBasic”) = “cisaBlausiV

پنج شنبه بیست و ششم 10 1387
X